A homokszórás egy olyan eljárás, amely során speciális kvarchomokot szórnak a műfű szálai közé. A homok nemcsak a szálak közé kerül, hanem a gyep alaprétegébe is, ezzel stabilabban tud rögzülni a talajhoz. A homokszórás célja tehát részben az esztétikai megjelenés javítása, de ezzel együtt a műgyep élettartamát is meghosszabbítja.

A stabilizálás elsősorban a nagyobb forgalmú területeken fontos. Ilyenek például játszóterek vagy sportpályák, ahol egyértelműen nagyobb az igénybevétel, mint egy családi ház kertjében. Homokszórással sokkal jobban bírja a műfű borítású pálya vagy játszótér a nagyobb mechanikai terhelést, kevesebb lesz a kopás vagy a sérülés.

A homokszórás hozzájárul a fűszálak természetes megjelenéséhez is. Biztosítja, hogy a szálak egymástól megfelelő távolságban, függőlegesen állva maradjanak, vagyis ne feküdjenek le idővel. Így rendezett és élethű maradhat a műgyep hosszabb használat után is. Az összetapadások kivédése biztosítja a jó vízelvezetés megtartását is. Ott, ahol gyakori a csapadék, erre különösen oda kell figyelni.

A szórásra speciális kvarchomokot használnak, ami erre a célra éppen megfelelő szemcseméretű. Az egyenletes elosztás és a megfelelő homokmennyiség terítése szakértelmet igényel, és a szórást időről időre meg kell ismételni. Ennek kivédésére léteznek már olyan újgenerációs műfüvek is sportcélokra, amelyek nem igényelnek homokszórást. Ezeket töltésmentes pázsitoknak nevezik. A sportszövetségek szabályzatban írják elő a pályák arányai és méretei mellett ma már a műfűre vonatkozó követelményeket is, ezért a hivatalos pályákat csak ennek figyelembevételével tervezhetik. A nem hivatalos pályák esetében természetesen szabadon választható, hogy melyik műgyep változatot telepítik.

Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöljük.